Samlex 100W Modified Sine Wave Inverter - 12V - SAM-100-12
SKU: PV017839
This product could earn you points
Learn more about PartsVu rewards
Description
100W Modified Sine Wave Inverter - 12V
SAM Series low interference, high efficiency modified sine wave DC-AC inverters convert 12 VDC to 115 VAC at an output frequency of 60 Hz. Connect through any 12V lighter socket in your car, boat, truck or RV. Includes one three prong outlet and a USB Charging Port. ETL Safety Listed.
Features:
  • Light weight, compact, highly portable
  • Easy to install and operate
  • 2.1 Amp USB Port (compatible with all new release smart phones)
  • Fan cooled
  • Cool surface technology
  • Soft start technology
  • Low battery input alarm
  • Universal protection circuit - thermal, battery, overload, short circuit & earth fault
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 115 VAC
  • Watts: 100Watts
  • Outlets: 1
  • Weight: 0.3 (lbs)
  • Weight: 0.14 (kg)
  • Dimensions: 2.36 x 5.08 x 1.44 (in)
  • Dimensions: 60 x 129 x 36.5 (mm)
  • Safety: ETL
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Laptops
  • Cell Phones
  • Cameras
  • MP3 Players
  • Handheld Video Games
  • Lights/Lamps
  • Portable Stereos
  • CD/DVD Players
Reviews
★★★★★
★★★★★
  • FREE SHIPPING
  • 45-DAY RETURNS
    so you can get the right parts
  • REWARDS ON EVERY PURCHASE
    earn up to 4.5% back
  • PREMIER CUSTOMER SERVICE
    throughout your buying journey
Samlex America