Veratron Deep-Pipe Level Sender - 220mm - 90 to 4 OHM - A2C1750120001
SKU: PV791102
This product could earn you points
Learn more about PartsVu rewards
Description
Deep-Pipe Level Sender - 220mm - 90 to 4 OHM
Deep-Pipe Level Sensor is ideal for usage in fuel tanks. Its 38 mm diameter vertical tube contains a float inside, which measures a level of the liquid. Small holes at the top and bottom of the tube act as a baffle to fuel sloshing around in the fuel tank, so the float position remains stable at any sea state.
Sensors are made in various lengths starting at 150 mm increasing to 1200 mm - please ensure that the length chosen is at least 4 mm from the base of the fuel tank once fitted.
Features:
  • Tubular Sensor Stainless Steel
  • Suitable for Fuel (Oi -Petroleum-Diesel-Gasoline) and Water
  • Length: 220 mm
Technical Specifications:
  • TE Superseal Connector 2-Pole IP67
  • Operating Temp.: -25C to 65C or -13F to 149F
  • Operating Voltage: 6 to 24 VDC
  • Compensation chamber
  • Flange: 5-Hole SAE Flange 54mm PA66 GF30
  • Wiring harness with length of 200 mm
  • Signal ranges: 90-4 OHM
  • IP67 protection rating
  • Communication: Analog
In the Box:
  • Deep-Pipe Level Sensor
  • Installation Kit
  • Safety Instructions
  • Installation Instructions
*Sold as an Individual
Reviews
★★★★★
★★★★★
  • FREE SHIPPING
  • 45-DAY RETURNS
    so you can get the right parts
  • REWARDS ON EVERY PURCHASE
    earn up to 4.5% back
  • PREMIER CUSTOMER SERVICE
    throughout your buying journey
Veratron