Analytic Systems Non Iso DC/DC Converter 22A, 24V Out, 11-15V In - VTC605-12-24
SKU : PV025063
Free Shipping!
Ce produit pourrait vous rapporter de l'argent. [[ points-produits-données-zrl ]] points
Découvrez-en plus sur les récompenses PartsVu
Description
Non Iso DC/DC Converter 22A, 24V Out, 11-15V In
Step up a 12 VDC battery to between 13.5 and 17.0 or 24.0 and 27.5 DC in 0.5 VDC increments (via 3 position DIP switch), or stabilize a 12 or 24 VDC power system.
the unit simply passes the voltage through with full LC filtering and a single schottky diode drop (0.5 VDC or less). Optional features include remote panel monitoring with On/Off control.
Applications include temporarily brightening 12 volt headlights or work lights, increasing voltage into an automotive or marine ignition system for hotter spark and/or prevention of failures due to voltage drop during engine start, stabilizing 12V and 24 VDC power systems in marine, automotive or aeronautical environments and more.
Features:
  • Ultra-quiet power sensitive electronics without interference
  • Rugged and reliable to ensure years of safe and trouble free operation
  • Power sensitive electronics without interference
  • Simple operation
  • Paralleling Diodes
  • European ROHS Compliant (Lead Free Manufactured)
  • Electric Fork Lift (Filtering and Surge Suppression)
  • Open Frame (No chassis just heat sink bars)
  • Safety Special Inspection (CSA/UL)
  • Heavy duty ruggedization with wide temperature range
  • Custom input/output available
  • Three year parts and labour warranty
Avis
★★★★★
★★★★★
  • FREE SHIPPING
  • 45-DAY RETURNS
    so you can get the right parts
  • REWARDS ON EVERY PURCHASE
    earn up to 4.5% back
  • PREMIER CUSTOMER SERVICE
    throughout your buying journey
Analytic Systems